Pricing Options

Choose the option you prefer and start Fluentizing!

Lesson Credits options LESSON CREDITS

One lesson credit allows you to unlock the full lesson materials for any one lesson.

- 1 +
Lesson Credits
$349USD
5   Lesson Credits
$1499USD
SAVE 15%
10 Lesson Credits
$2649USD
SAVE 25%
Full Access options FULL ACCESS

Unlock full access to all the lessons in our library.

  • 450+ lessons in the library
  • 8-10 new lessons per month
  • All lesson formats
6 MONTHS
$49USD
NEW OPTION!
1 YEAR
$79USD
BEST VALUE
Save 20%

FAQFAQ title

How do lesson credits work?

  • Once you have a credit, navigate to the lesson you want
  • Click the 'Unlock Lesson Plan' button next to the video
  • Confirm spending your credit
  • The lesson materials (Printable PDF, Interactive PDF, Google Slide Lesson, etc.) will appear for downloading.

Do lessons or lesson credits expire?

No, credits do not expire. You can use your credit(s) whenever you wish. Also, after unlocking a lesson, the lesson plan materials for that lesson are all yours to keep! You can then download it as many times as you wish. Any lesson you unlock will be stored in your “My Lessons” folder in the top header of the website when you’re logged in and available to download unlimited times.

What are the subscription terms?

Subscriptions will by default be set to auto-renew, but you can turn this off at any time in your settings. You can also fully cancel your subscription anytime.

What payment methods do you offer?

Our payment system is powered and processed by Stripe. At checkout, you can pay via credit card (Stripe accepts most of the major ones, Mastercard, Visa, American Express, JCB, Discovery). Alternatively, you can by PayPal if you have an account. If you have questions about payment methods, please contact us.

Will I receive an invoice for my purchase?

At checkout, you can include the billing information you’d like to show on your invoice (with the exception of PayPal payments). The invoice will be sent automatically to you by email after you make a purchase.

Is this a test FAQ question?

This is a test answer.

Don’t see your question answered above?
Please contact us and we’ll get back to you as soon as possible.

All pricing for schools is customized. However, you can expect the general pricing system below in which the subscription rate is based on the amount of teachers you would like to grant full access Fluentize accounts to.

AMOUNT OF TEACHERS PRICE PER TEACHER TOTAL ANNUAL PRICE
2-3 teachers $60 / teacher / year $120 / year for 2 teachers
$180 / year for 3 teachers
4-5 teachers $55 / teacher / year $220 / year for 4 teachers
$275 / year for 5 teachers
6-7 teachers $50 / teacher / year $300 / year for 6 teachers
$350 / year for 7 teachers
8-9 teachers $45 / teacher / year $360 / year for 8 teachers
$405 / year for 9 teachers
10+ teachers (+$20 / teacher / YEAR all the way up) $425 / year for 10 teachers
$445 / year for 11 teachers

+$20 / teacher all the way up

Price can be further agreed upon for larger volumes of users.
school icon
FLUENTIZE
For Schools
Full Access
Grant multiple teachers full access to the lesson library for 6 months or 1 year.
Co-Branded Lessons
Display your own logo on our ESL lesson materials.
Account Management
Have your school account managed by Fluentize support to any extent you wish.
Pricing is tailored to your schools' needs. Check out our Solutions For Schools for more information and request a quote.
REQUEST A QUOTE

Our language school with 30+ teachers joined Fluentize as an official school subscriber to their lesson library with co-branding. Both our teachers and students are highly satisfied with the ESL materials and subscription. I highly recommend subscribing to Fluentize as a school!"

FABIO FERREIRA
IP School Director
São Paulo, Brazil